چرا رهن خانه؟

چرا رهن خانه؟

چرا رهن خانه؟

چگونه رهن خانه موردنظرمان را انجام دهیم؟

خانه به عنوان اولین و مهمترین مأمن برای داشتن آرامش و آسایش در زندگی، باید از نظر برخی امکانات و شرایط زندگی، در حد مطلوب و ایده آلی باشد تا بتواند نیازهای یک خانواده را تامین کند.

با توجه به شرایط و وضعیت متفاوت اقتصادی و اجتماعی در هر کشوری، همه افراد به طور حتم، نمی توانند خانه یا آپارتمانی به نام خود و برای خود داشته باشند و سیستم زندگی شرایط اجاره دادن خانه ها از طرف مالکین به اجاره کردن همان خانه ها از سمت مستأجرین را فراهم کرد. در کشور ما روش رهن خانه هم از سالیان قبل، باب شده است که در مقابل مقدار پول معینی که به صورت یکجا و به اندازه یک سال اجاره، زودتر، به مالک داده می شود، مستأجر می تواند یکسال در آن خانه، زندگی کند و به عبارتی اجاره کند.

خانه ها با توجه به متراژ، منطقه قرارگیری، امکانات و سن بنا، و عوامل دیگر، می توانند قیمت و مقدار رهن و یا اجاره متفاوتی را داشته باشند.

اما متاسفانه به غیر از عوامل اصلی که به خود خانه مربوط می شود، در کشور ما عوامل دیگری، مثل تورم، نوسانات ارز، و مسائلی از این دست هم بر افزایش قیمت رهن خانه اثرگذار می باشد.

 

 

 

دانستنی ها در ارتباط با رهن خانه:

به طورکلی، رهن کامل یک خانه در مورد کسانی که سرمایه و مبلغی جدا داشته و به جای اینکه هر ماه مبلغ اجاره را پرداخت کنند، به صورت یکجا آن را به مالک می پردازند، تا او هم در این مدت یکسال با سود و در دست داشتن این حجم از پول، بتواند استفاده کافی را در هر زمینه ایی ببرد، رهن می گویند.

معمولا رهن خانه به صورت کامل، از سمت مالکی ( صاحب خانه ) که احتیاج به مقدار پول زیادی دارد، پیشنهاد می شود. معمولا هم برای سرمایه گذاری در مسائل مختلف مالی و اقتصادی، این کار را می کنند. وگرنه به صورت عادی اگر کسی پول زیادی را به عنوان رهن بگیرد ولی برنامه ای برای بیشترکردن و افزایش این حجم پول نداشته باشد، معمولا رهن دادن خانه ؛ کار عقلانی نیست!

در رهن خانه، مبلغی که به عنوان اجاره یکساله به صورت یکجا در اختیار مالک قرار داده می شود، بعد از تمام شدن مهلت یکساله، به صورت تمام و کمال به مستأجر برگردانده می شود. ( در حقیقت مالک از سود این حجم پول زیاد در مدت این یکسال، به عنوان اجاره استفاده کرده است)

به صورت کلی، رهن خانه به طور کامل، می تواند پیشنهاد خوبی برای یک مستأجر باشد. چون هم ماهانه اجاره پرداخت نمی کند و هم اینکه کل پول در انتها، به او بازگردانده می شود. مثل اینکه پول در بانک گذاشته شود و همانطور که در سطرهای بالا گفته شد، سود این پول را مالک برداشت می کند. البته تا یکسال حق برداشت را مستأجر نخواهد داشت.

البته گاهی مواقع ممکن است با پایان یافتن مدت اجاره، اگر مستأجر درخواست پول خود را داشته باشد، مالک نتواند آن را به دلیل بالا بودن مبلغ و خرج کردن آن، به مستأجر بازگرداند و این یکی از مسائلی است که معمولا از معایب رهن خانه به شمار می رود. در این شرایط مستأجر هم می تواند مادامیکه پول خود را دریافت نکرده است، خانه را ترک نکند و یا برای تمدید قرارداد، چانه زنی کند اما در بسیاری از مواقع مستأجرین به دلایل مختلف قصد ماندن ندارند و رسیدن به مبلغ رهنی که داده اند، از تمدید مهم تر باشد.

مثلا خانه خریده اند و قصد عزیمت دارند، می خواهند مهاجرت داشته باشند؛ از همسایگان و شرایط منطقه و خانه رضایت ندارند و دلایلی این چنینی.

بنابراین اگر قصد عقد قرارداد رهن خانه به شکل کامل را دارید، از جهات مختلف خانه مورد نظر را بررسی کنید تا مجبور نشوید زودتر از موعد جابه جا شوید و به کشمکش های گرفتن پول و...بر بخورید! معمولا فسخ قراردادهای رهن کامل خانه سخت تر از موارد دیگر است.

برای درگیر نشدن با اینگونه مشکلات، معمولا صاحب خانه رهن و اجاره را با هم ترجیح می دهند و البته این شرایط برای مستأجری که توان پرداخت اجاره ماهانه را حتی به مقدار کمتر، ندارد شرایط مشکل تری است.

اما در بسیاری از مواقع هم رهن خانه هم قیمت های نجومی می طلبد که از عهده مستأجر خارج است و رهن و اجاره با هم، پیشنهاد بهتری است.

به طور کلی اگر دوست ندارید و یا حتی شرایط اقتصادی شما اجازه اجاره ماهانه را به شما نمی دهد، بهترین گزینه رهن خانه به صورت کامل است. اما چون قیمت های رهن کامل هم معمولا بالا می باشد، گزینه های انتخابی شما در رابطه با سن بنا، متراژ و منطقه و...ممکن است با محدودیت بیشتری روبرو می شوید. قیمت رهن خانه هم معمولا بر اساس عرف بازار و تقاضا و قیمتی که مالک می دهد، ارائه می شود و کمتر اتفاق می افتد که براساس اصول و قاعده ای مشخص، مقدار رهن تعیین شود.

 

 

 

نکاتی که قبل از رهن خانه حتما باید مورد توجه قرار دهید:

همانطور که در قسمت قبل هم اشاره شد، چون فسخ قرارداد رهن کامل خانه، سخت و در بیشتر مواقع دردسرساز خواهد بود، بهترین کار این است که در هنگام انتخاب خانه و بازدید از آن بیشتر دقت نمایید.

از جمله مواردی که در اینجا برای شما بازگو می کنیم تا در انتخاب یک خانه یا آپارتمان برای رهن یا اجاره، به شما کمک کنند.

- خانه های که در حال حاضر خالی باشد، بهترند چون برای اسباب کشی و زمان آن دچار مشکل نمی شوید.

- بهتر است خانه ای که انتخاب می کنید در نزدیکی و یا کمترین مسافت ممکن به محل کار شما باشد تا در هزینه های رفت و آمد و وقت شما هم اثرگذار باشد.

- به نمای بیرونی منزل، پاکیزگی راهروها و رفتار همسایه ها، تمیزی حیاط و باغچه؛ تعداد خانوارها و افرادی که در آن خانه یا آپارتمان ساکن اند، همه و همه را مورد توجه قرار دهید.

- خانه های خیلی قدیمی و یا به اصطلاح کلنگی، ممکن است خرابی و دردسرهای بیشتری داشته باشند.

- خانه را از لحاظ نورگیری و نقشه مورد بررسی قرار دهید تا هنگام چیدمان وسایل دچار مشکل نشوید.

- رفتار همسایه ها و صاحب آپارتمان را پرس و جو کنید.

- آشپزخانه را با دقت زیادی بررسی کنید و تعداد کابینت ها و فضاهای تعبیه شده برای لوازم برقی بزرگ را در نظر داشته باشید.

- سند مالکیت خانه به رؤیت شما برسد، تا بعدا از نظر حقوقی دچار مشکل نشوید.

- اگر وسیله نقلیه دارید در رابطه با پارکینگ خصوصی و یا مشاع، آگاهی کامل را دریافت کنید تا بعدا با همسایگان خود، دچار تنش نشوید.

- قرارداد مربوط به رهن خانه را در دفتر املاک معتبر رسمیت ببخشید و از دست نویسی معاملات بین طرفین خودداری کنید.

- انواع خرابی ها و یا مشکلات را در اسرع وقت و یا حتی قبل از ورود به خانه به طور کامل بررسی کنید و به اطلاع مالک برسانید تا هزینه ها را شما متحمل نشوید.

 

 

 

- وضعیت کنتورهای آب و برق وگاز را و نحوه محاسبه قبوض را بپرسید.

-قبل از رهن و یا اجاره در ارتباط با اینکه مالک تصمیم به فروش نداشته باشد، اطمینان حاصل کنید.

- در مورد وقوع خرابی ها و هزینه های مربوط به خانه، بعد از ورود شما به خانه، با صاحب خانه به توافق برسید.

- رهن و اجاره خانه و آپارتمان را باید با حوصله و دقت انجام داد و نسبت به خیلی از مسائلی که به نظر ساده و پیش پا افتاده هم به نظر می رسند، نباید بی توجه بود. در ارتباط با نحوه قرارداد و مفاد آن حتما دقت داشته باشید و در ارتباط با تعداد افرادی که در آن خانه می خواهید مستقر شوید، حتما با مالک به توافق برسید.

- همچنین نوع برخورد و رفتار مالک، همچنین موقعیت کاری او می تواند در شناخت بهتر و بیشتر او به شما کمک کند. این مسئله در ارتباط با مستأجر برای مالک هم صدق می کند.  هیچ مالکی از اینکه خانه خود را به افراد بدرفتار اجاره بدهد، رضایت نخواهد داشت.

- یکی از مهمترین مسائلی که شاید در نگاه اول برای رهن خانه و یا اجاره آن زیاد اهمیت نداشته باشد؛ منطقه و محل و مجاورت با همسایگانی است که قرار است به مدت یکسال در کنار آنها زندگی کنید.

شاید چون فقط قرار است به طور موقت در مکانی اقامت داشته باشید، این مسئله برای شما چندان مهم به نظر نرسد، اما بهتر است بدانید که اگر از منطقه و کسانی که با آنها برخورد خواهید داشت، به هر دلیلی رضایت نداشته باشید، یک هفته آنجا ماندن هم برای شما سخت خواهد بود چه رسد به یکسال! پس فقط به ظاهر و زیبایی خانه و داخل آن و یا مناسب بودن قیمت توجه نکنید. بعضی از مسائل به مرور اهمیت خود را نشان می دهند.

سخن آخر:

در انتها لازم به یادآوری است که آشنای با حقوق مربوط به مالکین و مستأجرین می تواند از بروز بسیاری از مشکلات بعدی برای هر دو طرف جلوگیری کند.

یادمان باشد که خانه باید محلی از آسایش و آرامش باشد و هر چقدر هم زیبا و پر زرق و برق، بدون داشتن این دو کلید طلایی، نمی توان در آنها احساس خوشبختی کرد.

 

 

دسته بندی ها