خرید ویلا و نکاتی که باید در نظر داشت

خرید ویلا و نکاتی که باید در نظر داشت

خرید ویلا و نکاتی که باید در نظر داشت

خرید ویلا، بایدها و نبایدها :

خیلی از افراد برای گذران تعطیلات و یا حتی دوران بازنشستگی خود، علاقمند به خرید ویلا در مناطق خوش آب و هوا هستند. البته داشتن یک ویلای مناسب در منطقه ای به دور از شلوغی و آلودگی، شاید در نگاه اول آسان به نظر بیاید. شاید بعضی افراد، راه خرید ویلا را مراجعه به یک دفتر فروش املاک بدانند و دیدن مواردی که در فایل فروش آن دفتر درج شده است و رضایت از ظاهر بنا و موقعیت منطقه و بعد هم مسائل مربوط به قولنامه و محضر و بقیه کارهای اداری! و در انتها هم به همین سادگی صاحب یک ویلا خواهند شد!

البته کلیات هر خریدی به همین منوال خواهد بود اما آنچه در این میان مهم است؛ توجه به برخی نکات ریز و درشت هم در ارتباط با بنا و ظاهر و متریال آن است هم مسائل مربوط به سند و نبودن مشکلات قانونی در این رابطه.

ما در این مقاله قصد داریم تا حدودی به برخی از موارد گفته شده اشاره کنیم و به این ترتیب شما را برای خرید ویلایی با مشخصات مناسب و بدون مشکلات جانبی، یاری دهیم.

 

 

 

تعریف ویلا:

به طور سنتی ویلا، به بناهایی گفته می شود که از 4 طرف، نما به بیرون داشته باشد، و معمولا دسترسی خوبی هم به فضای آزاد سبز و اختصاصی هم داشته باشد. تعریفی که اکثر مردم از ویلا دارند، ساختمان های یک طبقه در مناطق ییلاقی است اما در برخی از شهرها هم امکان ساخت چنین ساختمان هایی در داخل شهر هم وجود دارد.

اهمیت متریال و طراحی به کار رفته شده در ساخت یک ویلا:

طراحی یک ویلا مهمترین قسمت ساخت آن و درنتیجه انتخاب برای خرید ویلا است. چون با یک طراحی مناسب است که می توان احساس آرامش و آسایش را برای ساکنین آن فراهم سازد. طراحی که هم زیبایی بصری داشته باشد و هم نکات مهم و اصولی ساختمان سازی را رعایت کرده باشد و در بهترین شرایط کیفیتی ساخته شده باشد.

سبک طراحی یک ساختمان ویلایی، معمولا سلیقه ای می باشد اما به طور کلی طراحی یک ویلا می تواند یا به سبک سنتی باشد یا حالت مدرن تری به خود بگیرد.

عوامل مختلفی بر طراحی یک ویلا اثرگذار خواهد بود. به عبارت دیگر در هنگام خرید ویلا، با توجه به سبک ساختمان و طراحی آن و همچنین در نظر گرفتن شرایط زمین، اقلیم منطقه، امکانات رفاهی موجود در آن منطقه (روشنایی و برق، شرایط سرمایش و گرمایشی که با توجه به امکانات منطقه میتوانیم داشته باشیم وغیره) متریال استفاده شده در بنا، می توانیم پیش بینی کنیم که ساختمانی با این نوع طراحی، مناسب خواهد بود یا نه!

اگر بخواهیم این مسئله را راحت تر بیان کنیم، باید مثالی بزنیم. مثلا اگر طراحی یک بنای ویلایی به گونه ای باشد که پنجره زیادی در آن به کار رفته باشد اما از طرف دیگر سیستم گرمایشی مناسبی به دلیل نبود امکانات محلی، وجود نداشته باشد به طور حتم در فصل سرما حتی با وجود امکاناتی چون پنجره های دوجداره مشکل آفرین خواهد بود.

 

انواع معماری ویلا:

در هنگام خرید ویلا، به طور کلی فقط به چند نوع طراحی کلی در مورد ساختار یک ویلا می رسید:

ویلای کلاسیک:

در طراحی این نوع از ویلاها، از ستون های بلند استفاده می شود و به صورت ساختمان های با طراحی های همیشگی و بدون اضافات البته با تزئینات تشریفاتی، دیده می شوند.

ویلای مدرن:

شبیه ویلاهای اروپایی طراحی می شوند و در نمای آنها از متریال صنعتی استفاده شده و دارای پنجره های بزرگی رو به نما هستند تا نور و منظره بیشتری به چشم برسد. می توانند به اشکال نامنظم هندسی طراحی شوند.

ویلای A:

این نوع ویلاها در فضاهایی کم و محدود با متریال چوبی عمدتا ساخته می شوند. و سبکی ساده داشته و بیشتر در مناطق کوهستانی یا جنگلی ساخته می شوند.

ویلاهای سنتی:

که شبیه ساختمان‌های روستایی منطقه ساخته شده، هزینه تولید زیادی نخواهند داشت و سقف شیب دار داشته ( مانند شیروانی ها) و با نمایی ساده با استفاده از مصالح ساده، ساخته می شوند.

 

 

 

ویژگی های یک ویلای خوب:

بعد از برشمردن اهمیت طراحی و سبکی که با آن ویلا ساخته شده است، می رسیم به ویژگی های عمومی که در هنگام خرید ویلا حتما باید به آنها توجه داشته باشید. در غیر اینصورت نه تنها سرمایه خود را به باد داده اید، که در آن ویلا احساس آرامشی که به دنبال آن بوده اید نیز پیدا نخواهید کرد و اسباب ناراحتی به جای آرامش، برای شما مهیا می شود!

- دسترسی منطقه به امکانات عمومی و زیربنایی یکی از مهمترین ویژگی هاست. در کنار اینکه به دنج بودن و خلوتی اهمیت می دهیم، به دسترسی های معمولی نیز باید توجه کنیم که به طور حتم به آنها هم احتیاج پیدا خواهیم کرد.

- اگر قصد خرید ویلا در داخل شهر را دارید، حتی الامکان در مناطق دورتر از آلودگی آن را انتخاب کنید. البته در مورد ویلاهای برون شهری خودبه خود این مسئله رعایت خواهد شد.

- منظره و صحنه ای که پیش چشم شما گسترده می شود را در نظر داشته باشید. مخصوصا اگر در داخل شهر می خواهید ویلا بخرید.

- میزان وجود فضای سبز و دسترسی به هوای آزاد و طبیعت را در نظر داشته باشید. اگر بخواهید فقط به وسعت فضای داخل ویلا توجه کنید، خرید ویلا با خرید یک آپارتمان فرقی ندارد! اگر قرار است هزینه زیادی فقط بابت لوکس بودن ساختمان بدهید ولی از فضای سبز و محوطه سازی، خبری نباشد، پیشنهاد می دهیم کمی دست نگه دارید!

- وجود پارکینگ مسقف برای خودتان و یا همراهانتان هم از مواردی است که توجه به آن بد نیست.

- وجود امکاناتی همچون استخرو سونا و سالن بازی و .... بستگی به میزان بودجه شما و البته سلیقه شما دارد.

معمولاً جزو عناصر کلیدی برای خرید ویلا شمرده نمی شوند.

 

 

 

- طراحی ویلا باید به گونه ای باشد که اتاق نشیمن و هال و خواب ها ، دارای بهترین دید و نورگیری باشند.

- طراحی مهندسی شده در ارتباط با محوطه سازی های بیرون ویلا، اعم از به کارگیری آلاچیق، آبنما و باغچه ها و حتی انتخاب نوع گل و گیاه و درختان موجود، باید به نحوی می باشد که کمترین مصرف انرژی و منابع آبی را با بیشترین بازدهی داشته باشد.

به این ترتیب بدون آسیب به منابع محیطی و هدرروی آنها، می توانیم محیط شاداب و زیبایی را داشته باشیم.

شک  نکنید با امکانات مهندسی و مدرن امروز، همه چیز امکانپذیر خواهد بود.

- خرید ویلا در سواحل دریا یا در جنگل و کوهستان صورت می گیرد. در نظر داشته باشید که ویلاهای ساحلی، به شهر و امکانات آن نزدیک ترند اما هزینه نگهداری و مراقبت از آنها معمولا بالاتر است.

- ویلاها کوهستانی و جنگلی معمولا از نظر قیمتی پایین تر هستند، دنج ترند و البته دسترسی سخت تری هم دارند.

- خرید ویلا هم به شکل مستقل و هم به شکل مجموعه های شهرکی امکانپذیر است. هر کدام هم دارای مزایای خودشان هستند. ویلاهای شهرکی به مجموعه ایی از ویلاها گفته می شود که در یک زمین پهناور و عمدتا نزدیک به هم ساخته می شوند اما ویلاهای مستقل، اینگونه نیستند.

ویلاهای شهرکی به نوعی شبیه مجموعه های مجتمع های مسکونی می باشد و معمولا هم در زمین هایی به دور از شهر ساخته می شوند. و از نظر امنیتی در وضعیت بهتری قرار دارند.

- با توجه به تعداد افراد و جمعیت خانواده تان، تعداد طبقات ویلا را انتخاب کنید. ویلای یک طبقه، برای خانواده های کم جمعیت و کم رفت و آمد مناسب تر است. برای افرادی که وضعیت شان اینگونه نیست می توانند ویلا به شکل دوبلکس یا تریبلکس خریداری نمایند.

- حتما در مورد نحوه ساخت و متریال به کار گرفته شده در ساختمان، پرس وجو داشته باشید و فقط به ظاهر زیبا بسنده نکنید. اجازه ندهید پول بیشتری در برابر کار انجام نشده از شما بگیرند. نقشه طراحی ویلا را مد نظر داشته باشید تا بهترین استفاده از زمین و پرتی ها، شده باشد.

- اسناد و مدارک خرید ویلا را به دقت بررسی کنید. اگر ویلا، سنددار نیست و به عبارتی قولنامه ای دست به دست می شود، بهتر است از خریدش منصرف شوید.

-ویلا باید دارای سند ششدانگ، پروانه ساخت و پایان کار باشد. ویلا در مناطقی با کاربری غیر مسکونی، هم از نظر عقلی و هم وجدانی، صحیح نمی باشد و به زودی شما را دچار دردسر می کند.

- قبل از خرید ویلا ، از صحت مدارک ویلا با استعلام از سازمان های مربوطه، مطمئن شوید. می توانید در ارتباط با چگونگی کاربری زمین ها از افراد محلی هم پرس و جو داشته باشید.

- معمولا ویلاهایی که دچار اشکالاتی در سند و مالکیت و ساخت قانونی آنها وجود دارد، از نظر قیمتی در رنج پایین تری نسبت به بقیه ویلاها، هستند. پس با دیدن قیمت ارزانتر یک ویلا، عجله نکنید و با درایت تصمیم گیری نمایید.

- در مناطق پرخطر، مثل دامنه کوهها، نزدیک رودخانه ها بدون رعایت حریم رودخانه، کنار دکل های برق فشار قوی، در مناطق پرت و یا با رفت و آمد بالا، ویلا نخرید.

سعی کنید در هنگام خرید ویلا، همه مطالبی را که به شما توضیح دادیم در نظر داشته باشید.

 

 

 

دسته بندی ها